Some CAPE partnerships are in their first year while others have been established for more than 20 years! We sustain as many existing partnerships as we can from year to year, and we find new partners through a variety of channels when we adequate funding to add them to our programs. None of our CAPE schools pay for our services, but we try to focus our efforts in schools that, without CAPE, would struggle to bring the arts to their students and training to their teachers.

Partnerships Across Chicago

Our partnerships are reaching Chicago area Public Schools all across the city during this 2022-2023 school year. Our professional development sessions bring together teachers and artists from many different neighborhoods to foster camaraderie, build respect among the educators, and share best practices.

Map Key:
Artist Researcher Partners: Red
Collaboration Laboratory (Co-Lab) Schools: Blue
STEAM Ahead Schools: Yellow
West Chicago Partnership Schools: Purple

CAPE Partnerships List

School Teacher(s) Artist(s) Students Artistic Discipline Academic Subject City
21st Century Primary Center Andrea Mele Jordan Knecht K-3rd Photography, Drawing, Sculpture, Creative Writing, etc. STEAM Park Forest
21st Century Primary Center Andrea Mele David Sprecher K-3rd Visual Arts STEAM Park Forest
Alex Haley Elementary Academy Mellisa Kazlauskas Jessica Mueller 7th-8th Visual Arts Social Studies Chicago
Arthur R. Ashe Elementary School Krissy Mayfield Ahniya Butler 1st-6th Visual Chicago
Arthur R. Ashe Elementary School Alissa Razo Aaron Franklin 1st-6th Music Chicago
Arthur R. Ashe Elementary School Cynthia Reed Maame Addae 1st-6th Theater Chicago
Arthur R. Ashe Elementary School Alma Sokoya Elise Cowin 2nd Dance, Performance Gen. Ed. Chicago
Arthur R. Ashe Elementary School Victoria Moorman Cat Bowyer 6th-8th Mixed Media, Fiber Arts, Metalwork, Drawing, Painting, Photography English and Language Arts Chicago
Barack Obama School of Technology and the Arts Lauren McLennan Laleh Motlagh 4th-5th Interdisciplinary Social Studies Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Roxane Naylor Laleh Motlagh 4th-5th Interdisciplinary Science Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Lauren Boler Laleh Motlagh 4th-5th Interdisciplinary Math Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Kristina Nolen Laleh Motlagh 4th-5th Interdisciplinary English and Language Arts Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Arthur Capps Alana Ferguson 4th-5th Visual Arts Social Studies Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Paige Nesemeier Alana Ferguson 4th-5th Visual Arts Science Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Elizabeth Williams Alana Ferguson 4th-5th Visual Arts Math Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Sarah Arata Alana Ferguson 4th-5th Visual Arts English and Language Arts Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Kindell Smith Marc Fischer 4th-5th Printing, Design, Writing Social Studies, Science Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Kaneda Irvin Marc Fischer 4th-5th Printing, Design, Writing Social Studies, English and Language Arts Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Kimberly Biciste Marc Fischer 4th-5th Printing, Design, Writing Social Studies, Math Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Anita Meskill Michael Lopez 4th-5th Visual Arts Social Studies, Science Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Chrissy O’Malley Michael Lopez 4th-5th Visual Arts Social Studies, Math Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Dorothy Jones Michael Lopez 4th-5th Visual Arts Social Studies, English and Language Arts Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Francesca Wessely Niema Qureshi 4th-5th Interdisciplinary Art Chicago Heights
Barack Obama School of Technology and the Arts Francesca Wessely Neal Vandenbergh 4th-5th Visual Arts Art Chicago Heights
Blackhawk Primary Center Eileen Ward Molly Cranch K-3rd Visual Arts STEAM Park Forest
Blackhawk Primary Center Eileen Ward Kimberly Houston-Moore K-3rd Visual Arts STEAM Park Forest
Charles Gates Dawes Elementary School Cale Patton Madison Kisst K-8th Theatre, Performance Music Chicago
Charles Gates Dawes Elementary School Erin Gleason Lesley Jackson PreK-8th Sculpture Visual Art Chicago
Chicago High School for Agricultural Sciences mary rossi mirtes zwierzynski 12th Mosaic, Murals Art Chicago
Chicago High School for Agricultural Sciences Nicole Donnelly Jillian Gryzlak 9th-10th Visual Arts Special Education Chicago
Chicago High School for Agricultural Sciences Julie Reynolds Jillian Gryzlak 10th Visual Arts Agricultural Science Chicago
Currier Elementary School Urooj Shafi Mirza Shams K-2 Music West Chicago
Currier Elementary School Suzan Avila Rita Grendze 3-5 Fiber arts & Visual arts West Chicago
Currier Elementary School Timothy Kolaczkowski Robert Zant K-2 Visual Arts West Chicago
Currier Elementary School Loreto Lazcano Austin McCann 3-5 Spoken Word West Chicago
Currier Elementary School Timothy Kolaczkowski Victoria Mendoza Parent Class Visual arts West Chicago
Daniel Boone Elementary School Gustavo Soto Gwendolyn Terry 5th Installation, Sculpture, Digital Arts ESL, Gen. Ed. Chicago
Douglas Taylor Elementary School Latasha Jackson Shenequa Brooks 1st-8th Texitle Chicago
Douglas Taylor Elementary School Natalie Rodrigez Sonja Mosers 1st-8th Theater Chicago
Douglas Taylor Elementary School Dawne Sulski Norman Long 1st-8th Sound Art Chicago
Douglas Taylor Elementary School Andre Porter Jessica Mueller 6th-8th Visual Arts Music Chicago
Douglas Taylor Elementary School Dawn M. Casaday Sonja Moser 6th-8th Theatre, Performance English and Language Arts Chicago
Douglas Taylor Elementary School Elinor Sullivan Laleh Motlagh 3rd-5th, 6th-8th Drawing, Painting, Performance, Video, Installation Math, Science Chicago
Douglas Taylor Elementary School Latasha Jackson Elise Cowin 7th-8th Dance, Performance Special Education Chicago
Dr. Jorge Prieto Math and Science Academy Celeste Locke Katie Rodrigues (Knox) 4th Photography, Drawing, Painting Gen. Ed. Chicago
Dr. Jorge Prieto Math and Science Academy Leslie Monk Alana Ferguson 2nd Sculpture, Mixed Media, Collage, Drawing Gen. Ed. Chicago
Durkin Park Elementary School Elizabeth Allen Niema Qureshi 5th Interdisciplinary Science Chicago
Edward Everett Elementary School Sally Banasiak Kayla Anderson 4th-5th Visual Arts, Inderdisciplinary English and Language Arts Chicago
Edward Everett Elementary School Julie Huang Sonya Bogdanova 1st-5th Sculpture, Painting, Performance STEM Chicago
Galileo Math & Science Scholastic Academy Elementary School Kathleen Barnes Sonja Moser K-8th Theatre, Performance Visual Art Chicago
Gary Elementary School Tracey Hernandez Heidi Kuharich K-2 Dance West Chicago
Gary Elementary School Sharon Guererro Fiorella Hilda Gomez Bermudez 3-5 Visual arts West Chicago
Gary Elementary School Maria “Rosario” Perez Emily “Emilie” Robinson K-4 Visual arts West Chicago
Gary Elementary School Rosalba Rodriguez Anni Holm K-2 3D art and music West Chicago
Gary Elementary School Evonne Cruz Abraham Buado 3-5 music and videography West Chicago
Gary Elementary School TBD Buddy Plumlee K-5 multimedia West Chicago
Gary Elementary School Anni Holm Austin McCann Parent Class Visual arts West Chicago
George Washington High School Peter Eilrich Muzicnet Music Chicago
George Washington High School Kathryn Peterman Ahniya Butler Visual Arts Chicago
George Washington High School Salvador Quezada Norman Long Sound Arts / Podcasting / Storytelling Chicago
George Washington High School Laura Hahn Sonja Moser Theatre / Drama Chicago
George Washington High School Palmira Perez Natalia Villa and Mirtes Zwierzynski Parent Class Visual Arts Chicago
Henry H. Nash Elementary School Sylvelia Pittman Jason Roebke 5th-8th Music Social Studies, Civics Chicago
Infinity Math Science and Technology High School Kate Watts Chelsea Dubick 9th-12th Ceramics, Painting English and Language Arts, Policy and Debate, Theatre Chicago
Infinity Math Science and Technology High School Nancy Andrade Anastasia Sitnikova 9th-12th Sculpture, Installation Social Studies Chicago
Jacqueline B. Vaughn Occupational High School Shannon Fitzpatrick Jennifer Mannebach 12th Mixed Media, Collage, Installation Special Education, English, Creative Writing, Drama Chicago
Jacqueline B. Vaughn Occupational High School Laura Smith Chuck Jones 9th-12th Drawing, Painting, Collage, Sculpture, Video, Music Occupational Prep. Chicago
Jacqueline B. Vaughn Occupational High School Jeremy Green Chuck Jones 9th-12th Drawing, Painting, Collage, Sculpture, Video, Music Music Chicago
Jacqueline B. Vaughn Occupational High School Beth Ann Edwards-Devine Timothy Rey 9th-12th Creative Writing Social Studies, SEL Chicago
John B. Murphy Elementary School Penny Shultz Gina Robbins 4th Ceramics, Sculpture Gen. Ed. Chicago
John B. Murphy Elementary School Michele Sera Gina Robbins 5th Ceramics Gen. Ed. Chicago
John B. Murphy Elementary School Sarah Ramirez Molly Cranch 4th Drawing, Painting Gen. Ed. Chicago
John B. Murphy Elementary School Frank DeJohns Gwyneth Zeleny Anderson 5th Animation, Installation Social Studies Chicago
John T. Pirie Fine Arts & Academic Center Elementary School Robin K DaSilva Mirza Shams PreK-6th Music Music Chicago
Lake View High School Melody Foley Nick Meryhew 9th-12th Performance, Music, Interdisciplinary Special Education Chicago
Lake View High School Alicia Acosta Jason Roebke 10th-12th Music Chemistry Chicago
Leman Middle School Maribel Montoya Connie Orbeta 6-8 Visual Art West Chicago
Leman Middle School Betty Mann/Goldsmith Kat Pleviak 6-8 Puppetry West Chicago
Leman Middle School Carlos Osorio Diana Gabriel 6-8 Visual Art West Chicago
Leman Middle School Jacob Hernandez Kat Pleviak 6-8 Visual Art West Chicago
Leman Middle School Rosalba Rodriguez Jessica Mueller Parent Class visual art West Chicago
Louis Pasteur Elementary School Shelia McDermott Chuck Jones 4th Sculpture, Drawing, Video Gen. Ed. Chicago
Louis Pasteur Elementary School Arturo Barrera Chuck Jones K-4 Drawing, Collage, Video, Sewing Art Chicago
Marvin Camras Children’s Engineering School Marilyn Baez Niema Qureshi 7th Interdisciplinary Language Arts Chicago
Mohawk Primary Center Lori Mitchell Andrés Lemus-Spont K-3rd Visual Arts STEAM Park Forest
Mohawk Primary Center Lori Mitchell Marya Spont-Lemus K-3rd Visual Arts STEAM Park Forest
Newton Bateman Elementary School Samantha Soto Betsy Zacsek K-3rd Interdisciplinary Music Chicago
Newton Bateman Elementary School Priscilla Rowe Jordan Knecht 1st Interdisciplinary Gen. Ed. Chicago
North-Grand High School Michelle Livas Nick Meryhew Music Chicago
North-Grand High School Kathryn Jung Marc Fischer Visual Arts / Film Chicago
North-Grand High School Tahiry Cuevas Kayla Anderson Visual Arts Chicago
North-Grand High School Melanie Ruiz Timothy Rey Theatre / Drama Chicago
North-Grand High School Beth Barrow, Getsemani Nava, Loren Ketelsen, and Kristina Bowlus Betsy Zacsek Visual Arts / Culinary Arts Chicago
North-Grand High School Kristina Bowlus Jennifer Mannebach 9th-12th Mixed Media, Collage,Installation ASL, English, Math Chicago
Patrick Henry Elementary School Marybel Cortes Ayako Kato 3rd Dance Spanish, English and Language Arts Chicago
Philip Rogers Elementary School Peter Vroustouris Ruby Thorkelson 6th Drawing, Illustration, Painting, Marbling, Zine-Making English and Language Arts Chicago
Pioneer Elementary School Milagros Landazuri Amelia Cintula K-5 Visual arts West Chicago
Pioneer Elementary School Bev Sanchez Lisa Sikorski K-2 Visual arts West Chicago
Pioneer Elementary School Ruth Bovey Lisa Holzl 3-5 Visual arts West Chicago
Pioneer Elementary School Christine Cintula Lisa Holzl 3-5 Visual arts West Chicago
Pioneer Elementary School Jen Buchanan Austin McCann K-2 Theater West Chicago
Pioneer Elementary School Lissette Jacobson Anni Holm Parent Visual arts West Chicago
Ray Graham Training Center High School Katie Kurisch Aram Atamian Harvey 12th Performance Special Education, Transition Chicago
Ray Graham Training Center High School Irene Kim Sonja Moser 12th Theatre, Performance Special Education, Transition Chicago
Ray Graham Training Center High School Katie Jones mirtes zwierzynski 9th-12th Mosaic, Collage Special Education Chicago
South Shore International College Preparatory High School Jordan Rice Kyra Lehman 9th-12th Movement, Performance Special Education Chicago
Spry Community Links High School Maggie Sack Asya Dubrovina 9th, 12th Film, Video, Installation English and Language Arts Chicago
Spry Community Links High School Natalia Segura Meenakshi Marchione 10th Video, Sound Spanish, Social Studies Chicago
Spry Community Links High School Ben Stehley Lesley Keller-Reed 9th-12th Dance, Movement, Written Word Spanish, English and Language Arts Chicago
STEM Magnet Academy Maggie Sandoval Betsy Zacsek 6th-8th Visual Arts, Inderdisciplinary Science Chicago
STEM Magnet Academy Jamie Davis Liz Chilsen 3rd-5th Photography, Ceramics Science, Engineering Chicago
Telpochcalli School Dana Oesterlin Alejandro Jiménez-Flores Visual Arts / Interdisciplinary Chicago
Telpochcalli School Vanessa Saucedo and Laura Rios Ayako Kato Dance / Movement Chicago
Telpochcalli School Vanessa Saucedo Jason Roebke Music Chicago
Telpochcalli School Marisol Ceron Renato Ceron Music Chicago
Telpochcalli School Mara Gallegos Jessica Mueller Parent Class Visual Arts Chicago
Telpochcalli School Dana Oesterlin Timothy Rey 8th Creative Writing, Performance English and Language Arts, Spanish, Social Studies Chicago
Telpochcalli School Elizabeth Pagan William Estrada 6th-8th Visual Arts Science Chicago
Thomas J. Waters Elementary School Lea Famisan Nick Meryhew Music Chicago
Thomas J. Waters Elementary School Erin Hooper Patricia Okulinski Visual Arts / Textile Arts Chicago
Thomas J. Waters Elementary School Olga Nuñez-Johnson Anya Smolnikova Interdisciplinary / Drama Chicago
Thomas J. Waters Elementary School Leticia Ramos Aram Atamian Photography / Interdisciplinary Chicago
Thomas J. Waters Elementary School Lucila Roman Rahila Coats of Red Clay Dance Company Dance / Movement Chicago
Thomas J. Waters Elementary School Rachel Stempel Victoria Mendoza Parent Class Visual Arts / Interdisciplinary Chicago
Thomas J. Waters Elementary School Amy Lizabeth Vecchioni Juan Carlos Perez K-8th Mosaic, Installation Art, Creative and Design Thinking Chicago
Turner Elementary School Mary Zonca Aaron Kelly 3-5 Music & Songwriting West Chicago
Turner Elementary School Xenia Delgado Abraham Buado K-2 Videography West Chicago
Turner Elementary School Mary Zonca Emily “Emilie” Robinson 3-5 Digital Art West Chicago
Turner Elementary School Yolanda Narvaez Amelia Cintula K-2 Digital Art West Chicago
Turner Elementary School Liliana Medina Robert Zant Parent Visual Art West Chicago
Walter H. Dyett High School for the Arts Cinque Cullar Lional Freeman HS Multi-media Chicago
Walter H. Dyett High School for the Arts Lashawn Cox Ernest Whiteman HS Film Chicago
Walter H. Dyett High School for the Arts Michelle Burrell Maya Prentice HS Theater Chicago
Walter H. Dyett High School for the Arts Felicia Mathis Darling Shear HS Dance Chicago
William C. Goudy Technology Academy Katy McLean Margy Stover 2nd Sculpture Gen. Ed. Chicago
William C. Goudy Technology Academy Patty Whitehouse Margy Stover 2nd Sculpture Engineering Chicago
William E. Dever Elementary School Carmen Carteno Sze Lin Pang 6th-7th Filmmaking, Drawing, Multimedia, Documentary Career and Personal Development Chicago
William E. Dever Elementary School Tabita Sherfinski Sze Lin Pang 7th-8th Filmmaking, Drawing, Graphic Design English and Language Arts Chicago
William K. New Sullivan Elementary School Darlene Carothers Aaron Frankliin 1st-8th Music Chicago
William K. New Sullivan Elementary School Tracy Netter bAnansi Knowbody 1st-8th Visual Arts Chicago
William K. New Sullivan Elementary School Carolyn Nicholson Leana Allen 1st-8th Dance Chicago
William K. New Sullivan Elementary School Sandra Johnson Shenequa Brooks 1st-8th Textiles Chicago
William K. New Sullivan Elementary School Letica Pineda Jordan Knetch 1st-8th Digital Arts Chicago
William K. New Sullivan Elementary School Charity Billups Maya Prentice 1st-8th Theater Chicago
William K. New Sullivan Elementary School Charles Bessett Jordan Knecht Parent Class Visual Arts Chicago
William K. New Sullivan Elementary School Tracy M. Netter b’Anansi Knowbody PrekK-8th Interdisciplinary Visual Art Chicago
William K. New Sullivan Elementary School Ms. Leticia Pineda Shenequa Brooks 2nd Textiiles, Visual Arts Gen. Ed. Chicago

Contact us for information on how to partner with CAPE

We have a long list of teachers, parents, and principals who want to bring CAPE partnerships to their schools, but we’re always happy to discuss the process and options available at any given time.

info@capechicago.org